Domov Vendolí: první zařízení Diakonie v Pardubickém kraji

Poklepání základního kamene ve Vendolí
Komunitní domov pro seniory v obci Vendolí u Svitav přijme první obyvatele za dva roky. Na konci dubna slavnostně poklepali na jeho základní kámen zástupci Diakonie, Vendolí a okolních obcí, Pardubického kraje a také zástupci ekumenických církví. Stavba potrvá přibližně rok a půl.

02/05/2024

Celý projekt vznikl z iniciativy členů farního sboru Českobratrské církve evangelické ve Svitavách. Členové tohoto společenství měli zkušenost s tím, že jejich blízcí ve stáří často končili v zařízeních jako LDN. Přitom nebyli nemocní, jen potřebovali trvalou péči a podporu druhých.

Inspiraci našli svitavští v Nosislavi u Brna, kde Diakonie ve spolupráci s místními evangelíky zbudovala uprostřed obce malé chráněné bydlení pro seniory koncipované tak, aby napodobovalo společnou domácnost. Dům ve Vendolí je budován podobně. Vznikne na místě bývalého statku, hned vedle obecního obchodu s potravinami a zároveň s výhledem na les. Dvacet klientů domova bude žít ve dvou propojených domácnostech. Centrem každé domácnosti se stane velký společný prostor s kuchyní a odpočinkovou zónou.

Soukromí najde každý klient v jednolůžkovém pokoji s vlastní koupelnou a záchodem. Dům bude mít vnitřní dvůr, vytvářející intimní a bezpečné prostředí. Zvenku bude k domu přiléhat neoplocená plocha, volně přístupná zahradou.

Náklady na výstavbu domova se pohybují okolo 102 milionů korun. Téměř 80 milionů získala Diakonie z evropské dotace. Zbylou částku pak od stovek individuálních dárců.

Cílem je vytvořit důstojný domov odpočinku ve stáří tak, aby klienti zůstávali v dosahu svých blízkých.

Domov ve Vendolí bude zároveň prvním zařízením Diakonie v Pardubickém kraji.