Diakonie se jako jediná nezisková organizace stala partnerem Týdne inovací. Na semináři Inovace v neformální péči během hlavní události 8. 10. v kampusu ČSOB v pražských Radlicích představila koncept nového programu na podporu neformálních pečujících, který vyvíjí společně s inovačním studiem Q Designers. Jde o unikátní projekt, který vznikl na zkušenostech z dosavadního programu Pečuj doma a má za cíl zpřístupnit informace a podporu lidem, kteří v domácnostech pečují o své blízké.
Lidí, kteří poskytují rozsahem větší či menší péči svým blízkým, je podle dostupných dat v ČR více než 1,8 milionu a přes 40 % z nich pečuje více než 70 hodin týdně. Jejich blízcí, rodiče, partneři nebo děti s postižením, jsou na pomoci závislí. V následujících dvaceti letech se navíc počet lidí, kteří potřebují péči, zdvojnásobí a počet lidí, kteří jim mohou pomoci, se sníží na polovinu. Pečujícím nebo pečovaným bude každý z nás. Je na čase s touto situací začít něco dělat, a proto Diakonie přichází s novým projektem zaměřeným na podporu pečujících. Ve stručnosti si můžete o tomto připravovaném unikátním programu přečíst na stránkách Q Designers.
Neformální pečující je osoba, která poskytuje péči a podporu svému blízkému (např. členu rodiny) v domácím prostředí, aniž by byla k této činnosti profesionálně vyškolená nebo za ni placená.
Nové projekty staví na již nabraných zkušenostech
Ve stánku na inovačním veletrhu si pak návštěvníci mohli na vlastní kůži vyzkoušet různé inovace v sociálních službách. Nejpopulárnější bylo oční navádění Irisbond Hiru, které umožňuje komunikaci lidem, kteří v důsledku postižení nemohou mluvit ani používat ruce k ovládání počítače. Díky speciálnímu stojanu je možné ovládat obrazovku vleže i ve stoje, jako tomu bylo na veletrhu. Další technologickou vychytávkou jsou brýle s virtuální realitou, které klienta díky aplikaci Wander přenesou na známá místa nebo naopak exotické destinace. Brýle jsou používány při takzvané reminiscenci se seniory, kteří tak mohou navštívit místo svého narození či místo, kam rádi jezdili na dovolenou. Jejich toulky může druhý člověk sledovat na tabletu a zážitek tak s nimi sdílet. Tyto a další pomůcky pro alternativní komunikaci na veletrhu předvedl tým sociálně aktivizační služby Lifetool, která napomáhá seniorům, seniorkám a osobám se zdravotním omezením v rozvoji komunikačních schopností a technik a podporuje tím jejich začlenění do společnosti. K tomu využívá prostředky alternativní a augmentativní komunikace a elektronických, digitálních a technických komunikačních pomůcek a dalších metod. Jde o unikátní terénní službu, která pomůcky nejen půjčuje, ale klienty navštěvuje doma a učí je využívat pomůcky v jejich domácím prostředí. Je tak přímo návaznou službou na již zmíněný projekt Pečuj doma a připravovanou novou službu.
Inovace vznikají i přímo v našich službách – ochutnejte Krabkostky
Další inovací, která se na veletrhu setkala s pozitivním ohlasem, byly Krabkostky – speciálně upravená strava pro lidi s narušeným polykáním. Na veletrh s nimi přijeli kolegové z Krabčického střediska Diakonie, kde již 30 let funguje domov pro seniory a také pro lidi s Alzheimerovou nemocí. Právě tato cílová skupina mívá problémy s polykáním pevné stravy i tekutin. Přitom ale často neztrácí na chuti. Těmto klientům se standardně podává kašovitá strava. Ta ale nevypadá vždy chutně a lákavě.
Proto v Krabčicích přišli s inovativním přístupem a oblíbená jídla speciální technikou nejdříve rozmělní a pak ve formě tužšího gelu opět sestaví do formy vrstvených jednohubek. Pro účastníky týdnu inovací tak byla na menu jídla, jako například mexický guláš, okurkový a mrkvový salát, květák s brambory, roštěná s rýží či meruňkový kompot. Prostě chutné a kompletní menu. Doplnit ho mohli také digestivem, tzv. krabdrinkem – panákem želatinové griotky, peprmintového likéru nebo rumu.
Diakonie ČCE na Týdnu inovací ukázala, jak důležité jsou inovace i v oblasti sociálních služeb, které se potýkají s četnými výzvami. Spojení moderních technologií a osvědčených metod péče přináší lidem, kteří jsou na podporu odkázáni, nejen vyšší kvalitu života, ale také nové možnosti, jak si uchovat důstojnost a radost ze života i v náročných podmínkách. Diakonie svým přístupem návštěvníkům Týdne inovací ukázala, že inovace nejsou pouze výsadou technologických firem, ale mohou vedle lidského faktoru hrát další klíčovou roli v péči o ty, kteří ji nejvíce potřebují.