M

Pomáhat je snadné

Diakonie Most: lepší budoucnost pro děti ze znevýhodněných rodin

Tereze je čtrnáct a ztratila babičku. Od té doby se potýká s úzkostmi a nočními můrami. Domov pro ni přestal být útočištěm. Naopak se pro ni stal zdrojem dalšího stresu. Domácí prostředí Tereze připomíná babičku, se kterou měla mimořádně blízký vztah. Otce nepoznala, matka péči o Terezu zanedbávala. Nedostatek rodičovské lásky nahrazovala babička. Byla někým, komu se Tereza mohla […]
Články

kategorie

18/12/2024

datum publikace

Adam Šůra

autor článku

0

minut čtení

Tereze je čtrnáct a ztratila babičku. Od té doby se potýká s úzkostmi a nočními můrami. Domov pro ni přestal být útočištěm. Naopak se pro ni stal zdrojem dalšího stresu. Domácí prostředí Tereze připomíná babičku, se kterou měla mimořádně blízký vztah. Otce nepoznala, matka péči o Terezu zanedbávala. Nedostatek rodičovské lásky nahrazovala babička. Byla někým, komu se Tereza mohla svěřit, o koho se mohla opřít, komu mohla hluboce důvěřovat. Babička Terezu vždy dokázala uklidnit a poskytnout jí pocit bezpečí.

S jejím odchodem Tereza ztratila jedinou osobu, u které se cítila naprosto přijímaná. Od smrti babičky se už necítí v bezpečí. Atmosféra doma Terezu stále více vyčerpává.

Pětiletý Honzík nesnadno zvládá své emoce. Na rozrušení reaguje agresivitou a bývá také vulgární: často vykřikuje nadávky, fyzicky napadá ostatní děti včetně kopání nebo strkání. Když se rozčílí, těžko se zklidňuje, často křičí a hází věcmi. Není přitom snadné rozpoznat, co všechno u něj rozčilení spouští.

Diakonie Most. Ilustrační foto

Před krátkým časem přišel Honzík do pěstounské rodiny. Tím teprve přišla šance rozkrýt, čím vším si prošel a co si v sobě nese. Z informací o jeho původní rodině vyplývá, že Honzík vyrůstal ve stresujícím prostředí. Byl svědkem konfliktů mezi dospělými. Sám zažíval verbální či fyzickou agresi. Takové vzory chování pak přebral jako způsob, jak se vyrovnat s vlastními emocemi.

Řešit problémy včas

S příběhy, jako jsou příběhy Terezy či Honzíka, se v Diakonii Most setkáváme denně.

Děti ze znevýhodněného prostředí totiž často zažívají frustraci a vnitřní napětí. Navenek se to může projevovat velmi náročným chováním, kam spadají útěky ze školy, ničení majetku, konflikty s ostatními dětmi. Agresivita bývá prostředkem, jak se vyrovnat s vlastními problémy, záškoláctví zase únikem z prostředí, kde se dítě necítí dobře. U některých těžších případů dochází k záškoláctví i několikrát týdně a k vandalství téměř denně.

V těchto náročných případech však sami neumíme účinně pomoci. Naši pracovníci nemají odborné psychologické vzdělání ani dovednosti potřebné pro práci s dětmi s hlubšími emocionálními problémy. V běžných sociálních službách navíc není dostatek času na to, aby bylo možné řešit individuální potřeby každého dítěte do hloubky a v potřebném rozsahu.

Děti jako Tereza či Honzík potřebují psychoterapii a dlouhodobé oborné poradenství. Obojí je však finančně velmi nákladné. Zdravotní pojišťovny náklady buď nehradí, nebo jen z menší části. Mnoho rodin si proto nemůže takové služby dovolit, i když jsou nutně potřebné.

Diakonie Most. Ilustrační foto

Další překážkou, která stojí zejména před dětmi ze znevýhodněných rodin, je omezený počet terapeutů. Nedostatek odborníků vede k dlouhým čekacím dobám. Není výjimkou, že na první konzultaci se čeká až půl roku. Pro děti v krizi to může znamenat prohloubení jejich problémů. Když se problémy dítěte nezačnou řešit včas, pozdější léčba bude mnohem nákladnější a delší s méně jistým výsledkem.

Rozvoj dovedností pro život

Proto jsme v Diakonii Most rozběhli projekt Psychoterapeutická pomoc dětem a mladým lidem v krizi. Cílem je zapojit do naší nabídky pomoci externí odborníky, jejichž návštěvu (natož pak dlouhodobější spolupráci s nimi) si naše klientské rodiny a jejich děti nemohou dovolit. Chceme zprostředkovat psychoterapeutickou pomoc a vytvořit bezpečný prostor, ve kterém děti ze znevýhodněného prostředí budou moci pracovat na zlepšení svého psychického stavu.

Projekt se zaměří na poskytování individuální psychoterapie dětem a mladým lidem do osmnácti let, jejichž rodiny spolupracují s Diakonií Most (klienti azylového domu, klienti sociálně aktivizační služby pro rodiny, spolupracující pěstounské rodiny).

Odborníky už máme vytipované. Psychoterapeutická setkání s nimi se budou realizovat v prostorách Diakonie Most a budou probíhat opakovaně. Zaměří se nejen na řešení aktuálních problémů, ale také na rozvoj dovedností pro budoucí život.

Zlepšení mezilidských vztahů

Některé děti už možná zažily krátkodobou terapeutickou podporu, ale systematická dlouhodobá terapie, jakou náš projekt plánuje, je pro ně nová a pomůže jim pomoci změnit život k lepšímu. U dětí očekáváme výrazné pokroky například ve zvládání stresu a úzkosti, aby se mohly cítit klidněji v náročných momentech. Děti se také postupně naučí relaxačním technikám a zvládání negativních myšlenek. Terapeutický proces dále dětem pomůže pochopit a rozlišit emoce jako jsou hněv, frustrace nebo smutek a naučí je, jak takové emoce konstruktivně vyjadřovat.

To povede ke zlepšení mezilidských vztahů dětí a snížení jejich konfliktů s okolím – ať už s vrstevníky nebo s dospělými. Bezpečný prostor, který je součástí terapeutického procesu a ve kterém se dítě cítí přijímáno, pak podpoří sebevědomí našich dětských klientů. Děti si lépe uvědomí své silné stránky a možnosti.

Děti, které zvládnou své vnitřní problémy, jsou obvykle více soustředěné a motivované ve škole. Mají vyšší sebevědomí a odvahu řešit problémy, což jim často pomáhá k lepším výkonům.

Děkujeme, že podpoříte jejich lepší budoucnost!

Dárky v krabicích od bot dětem zachraňují Vánoce, finanční sbírka Krabice online pomáhá dětem a rodinám v nouzi dlouhodobě a mění životy k lepšímu. Přidáte se i letos? www.krabiceonline.cz. Těšíme se, že i letos uděláme radost mnoha dětem. 14. ročník Krabice od bot se probíhal od 25. 11. do 8. 12. 2024.

Články

kategorie

18/12/2024

datum publikace

Adam Šůra

autor článku

0

minut čtení

Nejnovější články

Načítání příspěvků...