Budete-li ve středu 2. dubna v Praze, počkejte do večera a pak se podívejte směrem k Petřínské rozhledně či Žižkovské věži. Obě dominanty modře zazáří. Ta na Petříně už poněkolikáté, její žižkovská mladší sestra v tento konkrétní den poprvé. Diakonie Praha takto připomene Světový den porozumění autismu, který připadá právě na 2. dubna. S Karolínou Šugarovou z Diakonie Praha jsme mluvili o tom, zda je pracné obě věže modře nasvítit, a proč je autismus pro Diakonii Praha důležité téma.
Rozhledna na Petříně i Žižkovská věž jsou ikonické stavby. Kolik to chce úsilí dostat se k jejich správcům a domluvit se s nimi?
Není to složité. Petřínská rozhledna spadá pod Hlavní město Praha. Obrátili jsme se na náměstka, který má na starosti technické záležitosti Prahy, a jeho asistentka nás velmi ochotně spojila s kanceláří primátora, protože ten akce typu modré nasvícení Petřínské rozhledny schvaluje. Schválení jsme získali bez průtahů. Asi i proto, že na den porozumění autismu rozsvěcíme rozhlednu už poněkolikáté.

A Žižkovská věž?
Tu jsme zařizovali letos poprvé. Její technickou část mají na starosti České radiokomunikace. Obrátili jsme se na ně a zažili několik dní napětí, protože naše prosba zůstávala bez reakce. Žádost jsme urgovali a přišla skvělá odpověď: vše už je zařízené a připravené, jenom nám to zapomněli potvrdit. Jak hlavní město, tak České radiokomunikace nám velmi ochotně vyšly vstříc. Moc jim za to děkujeme.
Jak se rozsvícení obou věží provede? To k nim přitáhnete vlastní modré reflektory?
Samozřejmě, že ne. Správci to zařizují sami. Obě věže září během roku při různých příležitostech mnoha barvami, nejen modrou.
Proč ve spojitosti s autismem právě modrá barva?
Jedná se o symbol porozumění, komunikace. Lidé s poruchou autistického spektra často narážejí na neporozumění ze strany většinové společnosti. Vyžaduje to určité úsilí se s nimi naladit na podobnou vlnu tak, aby komunikace a porozumění mohly probíhat. Proto se Diakonie Praha k Světovému dni porozumění autismu hlásí a propaguje ho. Je to důležité téma nejen pro lidi s poruchou autistického spektra, ale i pro jejich blízké, kteří o ně pečují a pomáhají jim zařadit se do společnosti. I oni mohou narážet na neporozumění, například rodiče dětí s autismem. Takové děti jednají často nestandardně, což okolí může vyhodnocovat jako nevychovanost, kterou dává rodičům za vinu.

Nabízí lidem s autismem a jejich rodinám Diakonie Praha nějakou pomoc?
Pro lidi s poruchou autistického spektra a chováním náročným na péči provozuje Diakonie Praha Domov Daniela v pražských Stodůlkách. Je určený dospělým lidem, kteří mají těžkou formu autismu a přidružené duševní onemocnění nebo mentální postižení. K dobrému životu potřebují individuální asistenci 24 hodin denně, 7 dní v týdnu. Domov Daniela jsme otevřeli nedávno, před dvěma lety. Reagovali jsme tak na poptávku rodin, které mají lidi s náročnějšími typy autismu mezi svými blízkými. Pečovat o ně celý život jen vlastními silami, bez další podpory se prakticky nedá zvládnout. Proto jsme Domov Daniela vybudovali. Jeho provoz je velmi náročný, ale má smysl: dospělým lidem s autismem nabízí bezpečné a podnětné prostředí, jejich rodinám či opatrovníkům zas dává jistotu, že nezůstávají na péči sami a o jejich blízké je dlouhodobě postaráno.
Jak mohou lidé podpořit služby Diakonie Praha?
Nejsnáze přes dárcovský formulář na webu Podpořte nás | Praha. Jsme nesmírně vděční za každý dar či projev podpory. Má to obrovský význam pro náš cíl zlepšovat životy lidí ve složité životní situaci.
Autismus je spektrální diagnóza. Jeho projevy jsou osobité a mají různou intenzitu. Vnitřní svět lidí s autismem může být podobný našemu, ale mnohdy jde o neslučitelné vesmíry. Pro lepší pochopení lidí s náročnějšími poruchami autistického spektra připravila Diakonie Praha sérii podcastů nazvaných Skrytý život, skuteční lidé. Podcasty zachycují příběhy klientů Domova Daniela. Zaposlouchejte se do světa, který je skrytý, ale žijí ho skuteční lidé.