M

Pomáhat je snadné

Od dovážky obědů k domovu se zvláštním režimem. Diakonie Valašské Meziříčí nabízí seniorům a jejich rodinám ucelený komplex služeb

Nestačí, aby jednotlivé služby byly kvalitní. Musí být také provázané. Nemělo by se stát, že se člověk, kterému pomáháme, ocitne ve vzduchoprázdnu poté, co jedna konkrétní služba přestane naplňovat jeho potřeby. Proto v Diakonii usilujeme o to, abychom našim klientům nabízeli ucelený komplex služeb. Je to součást našeho úkolu citlivě vnímat a naplňovat potřeby společnosti i každého jednotlivého člověka. […]
Články

kategorie

27/11/2024

datum publikace

Adam Šůra

autor článku

0

minut čtení

Nestačí, aby jednotlivé služby byly kvalitní. Musí být také provázané. Nemělo by se stát, že se člověk, kterému pomáháme, ocitne ve vzduchoprázdnu poté, co jedna konkrétní služba přestane naplňovat jeho potřeby. Proto v Diakonii usilujeme o to, abychom našim klientům nabízeli ucelený komplex služeb. Je to součást našeho úkolu citlivě vnímat a naplňovat potřeby společnosti i každého jednotlivého člověka. Jak se služby daří provazovat, lze posoudit na příkladu Diakonie Valašské Meziříčí, která pomáhá především seniorům.

Kontakt s lidmi každý den a ulehčení

Právě na Diakonii Valašské Meziříčí se obrátil pan Pečenka. Zdravotní stav jeho maminky se nečekaně rychle dostal na úroveň, kdy už o ni nebyl schopen pečovat vlastními silami. Reakce Diakonie ho příjemně překvapila. „Setkal jsem se s opravdu vstřícným přístupem a porozuměním pro naše problémy,“ vzpomíná pan Pečenka. Terénní pečovatelská služba pomohla zajistit mamince pana Pečenky dovoz obědů. Pracovnice a pracovníci služby jsou připraveni oběd nachystat a pomoci s jeho konzumací, je-li to potřeba.   

Vzápětí pak maminka pana Pečenky začala navštěvovat denní stacionář pro seniory nazvaný Dobromysl. Stacionář má otevřeno každý všední den od sedmi hodin ráno do pěti hodin odpoledne. Představme si ho jako klub, jehož úkolem je především zajistit sociální kontakt s druhými lidmi. Seniorům, kteří už nemohou vést běžný život bez trvalé dopomoci druhých, nabízí pod vedením zkušených pracovnic různé aktivity: tvoření, kondiční cvičení, trénování paměti, muzicírování, nebo návštěvy výstav či jiných kulturních akcí. Do stacionáře také pravidelně dochází duchovní, což ovšem nemá suplovat návštěvu kostela.

Denní stacionář Dobromysl

„Ve stacionáři pro seniory se snažím dělat programy, které jsou na pomezí kultury a náboženství,“ říká farář Českobratrské církve evangelické Daniel Heller, který s Diakonií Valašské Meziříčí dlouhodobě spolupracuje. „Vracíme se také často do minulosti, protože pro seniory je důležitá reminiscenční terapie, vzpomínky, které navazují na jejich vlastní zážitky. Vyprávíme si o tom, co bylo zvykem v jejich rodišti, v jejich generaci a v době jejich mládí i později. Většinou to vyústí v povídání o solidaritě, o manželství a rodině, o přátelství apod. Do stacionáře přicházejí senioři, kteří ještě žijí u svých rodin. Takže často probíráme témata mezigeneračních vztahů. Nebo si povídáme i o tom, co děje ve světě. Oni nabídnou svůj pohled, já zas svůj.“

Zklidnění zdravotních problémů

Pokud ještě maminka pana Pečenky žila ve svém domácím prostředí, často též využívala pobytové odlehčovací péče. Ani podpora ze strany Diakonie totiž pana Pečenku nezbavovala úkolu být mamince pravidelně k ruce. Pokud to z důvodu vlastního velkého vytížení nestíhal – nebo pokud si potřeboval prostě odpočinout, rád relaxuje cestováním – mohl na dobu několika dní umístit maminku právě do pobytové služby, kde ji bezpečí a péči zajistil zkušený tým pracovnic v sociálních službách.

Vzhledem k vývoji svého zdravotního stavu také maminka pana Pečenky nějaký čas pobyla ve službě skrývající se za velmi dlouhým názvem: sociální služby poskytované ve zdravotnických zařízeních lůžkové péče. Ta je určená lidem, jejichž zdravotní stav zjednodušeně řečeno není na to, aby se o ně starali lékaři v nemocnici, ale na to, aby mohli žít bez trvalého odborného dohledu to také není. Pobyt ve službě pomohl mamince pana Pečenky se stabilizací a zklidněním jejích zdravotních problémů.

Nyní žije trvale v domově se zvláštním režimem, který je určený lidem s nemocemi jako je demence. „Můžu zcela zodpovědně prohlásit, že jsem byl velmi pozitivně překvapen nejen velkou vstřícností, ochotou a profesionalitou všech zaměstnanců Diakonie Valašské Meziříčí, se kterými jsem se setkal, ale hlavně jejich lidskostí a pochopením pro problémy druhých lidí. Bez jejich pomoci bych situaci, do které jsme se před lety náhle dostali, úspěšně nezvládl,“ říká pan Pečenka. Svou maminku v domově pravidelně navštěvuje, vozí ji na výlety a stal se velkým podporovatelem Diakonie. Přispívá nejen finančními dary, ale přináší též například čaje pro klienty a další milé drobnosti pro všechny v domově. Stal se dobrou duší velkého diakonického společenství.   

Tým domova se zvláštním režimem

Zároveň je třeba zdůraznit, že se svou maminkou zdaleka nevyužil všech služeb z komplexu, který Diakonie Valašské Meziříčí seniorům a jejich rodinám nabízí. Mezi ty, které s v příběhu pana Pečenky neobjevily, patří:

Poradna pro pečující

Provází lidi, kteří pečují nebo se chystají pečovat o sebe nebo o své blízké. Pečujícím poskytuje odborné sociální poradenství. Doporučí jim vhodné pomůcky a služby. Pomůže jim zorientovat se v systému sociálních dávek. Vede je též tak, aby si dokázali vytvořit prostor pro odpočinek a sociální vztahy. Pečující doprovází i v době po smrti jejich blízkých.

Půjčovna kompenzačních pomůcek

Sprchovací židle, chodítko, postel s polohováním, invalidní vozík – to všechno a mnohé další jsou kompenzační pomůcky, které člověku s hendikepem pomáhají překonávat bariéry v každodenním životě. Také pečujícím usnadňují péči. V půjčovně je lze pronajmout za minimální cenu. Například pronájem invalidního vozíku stojí na den 15 Kč.

Osobní asistence

Pomáhá seniorům a dospělým lidem se zdravotním postižením nebo chronickým onemocněním, aby mohli žít svým způsobem života. Služba se poskytuje v přirozeném sociálním prostředí klientů (často u nich doma). Patří k ní široké spektrum úkonů od pomoci s osobní hygienou, přes doprovázení při návštěvách úřadů, až po podporu při volnočasových aktivitách.

Odlehčovací služby – terénní

Pomáhají seniorům a dospělým lidem se zdravotním postižením nebo chronickým onemocněním v činnostech, které sami nezvládají. Zároveň tím pomáhají pečujícím, aby si mohli odpočinout a zajistit si své osobní záležitosti. Služba se poskytuje v přirozeném sociálním prostředí, domácnosti a tam, kde je klient zvyklý trávit čas.

Domácí zdravotní péče

Poskytuje odbornou zdravotní a ošetřovatelskou péči v domácnosti dospělým lidem i dětem nad 3 roky. Službu předepisuje ošetřující nebo praktický lékař.

Ambulance paliativní medicíny

Zajišťuje péči o pacienty s nevyléčitelným onemocněním a jejich rodiny. Pomáhá pacientům žít s jejich nemocí co nejlépe. Zabývá se terapií bolesti, vytvářením plánů dlouhodobé péče a zdravotně-sociálním poradenstvím.

Domácí hospic SPOLEČNOU CESTOU

Lidem s nevyléčitelným onemocněním umožňuje strávit poslední dny života doma, kde služba poskytuje obecnou paliativní péči. Tým služby tvoří lékaři specialisté, sestry domácí zdravotní péče, sociální pracovnice, duchovní, externí odborníci, nutriční terapeut. Nedílnou součástí týmu je též rodina umírajícího a jeho praktický lékař.

Hospic CITADELA

Poskytuje komplexní hospicovou paliativní péči nevyléčitelně nemocným a umírajícím v lůžkovém hospici. Vytváří bezpečné prostředí nemocnému a jeho blízkým: přináší jistotu, že nemocný nebude trpět nesnesitelnou bolestí, že zůstane zachována jeho lidská důstojnost a že nezůstane osamocen.

Články

kategorie

27/11/2024

datum publikace

Adam Šůra

autor článku

0

minut čtení

Nejnovější články

Načítání příspěvků...