M

Pomáhat je snadné

Osamělost je jedním z nejtěžších břemen lidí s duševním onemocněním. Diakonie se to snaží změnit

Duševní zdraví je stejně důležité jako zdraví fyzické. Nedostává se mu ale stejné pozornosti, jak nám připomíná Světový den duševního zdraví, který připadá právě na dnešek 10. října. Když nám onemocní tělo, nestydíme si to přiznat a vyhledáme odborníka. Zato přiznat si, že mysl a duše jsou v nepořádku, to stále vyžaduje velkou odvahu. Proto od nás lidé […]
Články

kategorie

10/10/2024

datum publikace

Adam Šůra

autor článku

0

minut čtení

Duševní zdraví je stejně důležité jako zdraví fyzické. Nedostává se mu ale stejné pozornosti, jak nám připomíná Světový den duševního zdraví, který připadá právě na dnešek 10. října. Když nám onemocní tělo, nestydíme si to přiznat a vyhledáme odborníka. Zato přiznat si, že mysl a duše jsou v nepořádku, to stále vyžaduje velkou odvahu. Proto od nás lidé s duševním onemocněním potřebují velké pochopení a účast. V Diakonii si uvědomujeme, jak je podpora pro lidi s duševním onemocněním zásadní. Můžou se do ní zapojit i dobrovolníci, jak ukazuje služba Dobroduš z dílny Diakonie Praha.

KLT

Neznalcům tato zkratka neříká nic. Znalci však vědí. Tradice Klubu líných turistů se sice táhne tak hluboko do historie, že už si nikdo nevzpomíná, kdy a jak to všechno začalo, zato každý zasvěcený ví, o co se jedná dnes: především půldenní výlety jednou měsíčně do míst, která dýchají pozoruhodnou atmosférou. Třeba Prokopské údolí, kam Jaroslav Foglar vodil svůj oddíl a učil dychtivé kluky férovosti a lásce k přírodě. Nebo poutní místo Svatá Hora u Příbrami se svým nezaměnitelným geniem loci. Nebo Kutná Hora se svou zvláštní, trochu děsivou kostnicí.

Cesty Klubu líných turistů do těchto a dalších míst mají však ještě jiný smysl než jen poznat něco zajímavého.

Dokument o klientech a dobrovolnících služby Dobroduš Diakonie Praha

Účastní se jich klienti Dobroduše. Jsou to lidé s různými typy duševních onemocnění. Mají je pod kontrolou alespoň do té míry, že se jejich onemocnění neprojevují častými akutními stavy. Příznaky nemoci je však provázejí stále.

Jedno z nejtěžších břemen, které si kvůli tomu nesou, se jmenuje osamělost.

I ve zklidněné fázi vyděluje duševní nemoc člověka z běžné společnosti, protože nemyslí a neprojevuje se tak, jak je na to zvyklá většina. Následkem bývá sociální izolace. Duševně nemocný člověk získá pocit, že mu stejně nikdo nemůže porozumět. Uzavírá se a často pak má problém vyjít i jen za práh svého bytu.

Služba Dobroduš se proto snaží hráz mezi lidmi s duševním onemocněním a okolním světem bořit. Klientům vytváří bezpečné prostředí, ve kterém mohou zpevnit svoje sebevědomí a posílit odvahu ke vstupování do kontaktu se svým okolím.

Důležitý pilíř

Slouží tomu také podpůrné skupiny jednou za čtrnáct dní. Tady klienti pod vedením zkušeného sociálního pracovníka sdílejí informace, které mohou mít vliv na pozitivní změnu v jejich životě v oblastech zaměstnání, trávení volného času, bydlení a mezilidských vtahů. Získávají tu podporu pro řešení obtížných situací a pozitivní zpětnou vazbu. Jednou měsíčně se v Dobroduši také koná Deskohraní, tedy společné hraní deskových her.

Tyto a další zdánlivě drobné aktivity působí jako malé praménky, které když se dobře potkají, tak člověk s duševním onemocněním získá lepší schopnost řešit zátěžové situace a navazovat vztahy.

Neobešlo by se to ovšem bez účasti dobrovolníků, kteří představují jeden z významných pilířů služby Dobroduš. Po vstupním zaškolení se mohou zapojit do dvou programů. Program nazvaný 1 + 1 funguje na principu vzájemného obohacování skrze zážitky, zkušenosti, sounáležitost. Dobrovolník vytvoří s klientem Dobroduše dvojici a společně tráví volný čas. Dobrovolník je klientovi oporou, zprostředkovává mu nové zážitky a kontakt s běžným prostředím.

V komunitním dobrovolnickém programu pak dobrovolníci pomáhají zajišťovat společné akce, jako jsou třeba výlety.

„Na jedné komunitní akci jsem se bavil s klientem, kterého jsem znal už z dřívějška. Ten, mimo jiné, trpí komplexem méněcennosti. Nikdy předtím jsem neviděl, že by se něčemu zasmál nebo měl z něčeho radost. Při našem rozhovoru se mi ho podařilo rozesmát. Já se pak vnitřně radoval, protože jsem věděl, že dělám něco, co má smysl,“ vypráví dobrovolník Josef, proč nelituje, že se do pomoci v Dobroduši zapojil.

Články

kategorie

10/10/2024

datum publikace

Adam Šůra

autor článku

0

minut čtení

Nejnovější články

Načítání příspěvků...

Co je COOKIE?

Cookie je malý datový soubor umístěný ve vašem prohlížeči v zařízení (počítači, chytrém telefonu či tabletu), na kterém si stránky prohlížíte. Jeho úkolem je pomoci prohlíženým stránkám správně fungovat a zobrazovat správný obsah. Stránky si pamatují vaše prohlížení a fungují tak, aby se nemusely vaše preference nahrávat znovu. Díky tomu je pro vás užívání stránek mnohem přívětivější.