M

Pomáhat je snadné

Pomozte Markétě a dalším dětem najít štěstí v nové rodině

Markétin start do života byl náročný a ne úplně šťastný. Biologická matka ji zanedbávala do takové míry, že musely zasáhnout úřady a holčičku matce odebrat. Markéta krátkodobě pobyla u přechodných pěstounů, k mamince se zase vrátila, ta ale opět v péči o svou dcerku selhávala. Následoval další odchod od matky, další pobyt v jiné a opět přechodné pěstounské rodině. Jak hrozivě musí takové […]
Články

kategorie

16/12/2024

datum publikace

Adam Šůra

autor článku

0

minut čtení

Markétin start do života byl náročný a ne úplně šťastný. Biologická matka ji zanedbávala do takové míry, že musely zasáhnout úřady a holčičku matce odebrat. Markéta krátkodobě pobyla u přechodných pěstounů, k mamince se zase vrátila, ta ale opět v péči o svou dcerku selhávala. Následoval další odchod od matky, další pobyt v jiné a opět přechodné pěstounské rodině.

Jak hrozivě musí takové zážitky malou holčičku traumatizovat, si není těžké představit. Markéta má kvůli svým zkušenostem s blízkými osobami velmi nízkou důvěru vůči dospělým.

Naučit se důvěře

Následky raného trauma vytanuly na povrch od chvíle, kdy se Markéta konečně dostala do stabilního a bezpečného prostředí. Do dlouhodobé pěstounské péče si ji vzala zkušená paní Jarka. Jako pěstounka už pečuje o dvě děti. Úzce spolupracuje se službou Adite pro náhradní rodiny. Služba se v rámci Diakonie Západ soustředí na podporu pěstounů.

Markéta má problémy v respektování běžných hranic a limitů ve vztahu mezi dítětem a dospělým. Provázejí to návaly agresivního vzteku vůči druhým nebo také vůči sobě. Při vědomí toho, čím si prošla, je to naprosto pochopitelné. Markétina předchozí zkušenost je tak těžká, že se musí učit důvěře i k lidem, kteří ji pomáhají a vytvářejí pro ni bezpečné a podpůrné prostředí. Paní Jarka vede Markétu po krůčcích k tomu, aby důvěru v dospělé autority získala. A také aby pochopila, že dospělí nejsou představiteli nebezpečí, ale naopak opory. Dá to obrovskou práci, do které započítejme i to, že se paní Jarka nemůže soustředit jen na Markétu, ale stále má v pěstounské péči další dvě děti.

Bez terapie to nejde

Projevy deprese, úzkosti, sebepoškozování, náhlé a na první pohled těžko pochopitelné zhoršení vztahů k dospělým či vrstevníkům nebo trvalé potíže ve vzdělávání negativně ovlivňují život dítěte i jeho pěstounské rodiny. Pěstouny může trvale náročné chování svěřeného dítěte natolik vyčerpat, že to lze přirovnat k vyhoření. Vyčerpaní pěstouni zajistí dítěti základní potřeby, ale vzdají pokusy navázat s ním pozitivní citový vztah. Šance dětí na budoucí plnohodnotný a šťastný život se tím zásadně snižuje.

O to důležitější je včasná intervence v podobě odborně vedené terapie.

Terapie pomocí karet, které znázorňují emoce.

Ta je ovšem nákladná. O potřebě terapie se bavíme v době, kdy se celospolečensky zhoršuje duševní zdraví i u dětí z běžných rodin. Specialisté schopní poskytnout dětem zásadní pomoc jsou těžko dostupní. Získání včasné podpory pro klienty služby Adite je tak stále těžší. O to víc, že pěstounské rodiny velmi často nemají dostatečné finanční prostředky na to, aby si psychologickou podporu zaplatily u psychologů či terapeutů působících v soukromé sféře.

Proto Diakonie Západ přichází s projektem Pevné kořeny: cesta k zotavení z traumatu u dětí v náhradních rodinách. Projekt má tři cíle.

1. Zprostředkovat dětem, které to nejvíce potřebují, externího terapeuta či psychologa, a to bez dlouhých odkladů. Děti v náhradní rodinné péči tak budou moci pod vedením odborníků absolvovat například terapii hrou, která navozuje běžné denní situace a učí děti, aby na ně reagovaly v klidu a s důvěrou. Dítě si například maluje a nejde mu otevřít tuba s temperou. Prožité trauma ho vede k tomu, aby na tuto překážku reagovalo vztekem a agresí. Terapeut dítěti ukáže, že může reagovat i jinak: zklidnit se, opakovaně se pokusit tubu s temperou otevřít a pokud se ani poté nezadaří, pak jít za dospělým a v klidu ho poprosit o pomoc. Vedle terapie hrou budou v nabídce i další metody: dyadická vývojová terapie, filiální terapie, či metoda My BackPack vhodná pro zpracování životního příběhu dítěte.

Pobyt pro děti z pěstounských rodin.

2. Druhým cílem je realizace týdenních odlehčovacích pobytů dětí z pěstounských rodin. Pěstouni si budou moci od náročné péče odpočinout a nabrat síly. Děti zažijí speciálně vytvořený terapeutický program v prostředí klidu, bezpečí a přijetí. Dostatek vedoucích programu zaručí individuální přístup.

3. Třetím cílem je vybavení. Herny služby Adite je třeba dovybavit tak, aby v nich mohly probíhat specifické terapeutické aktivity. Je k nim potřeba hodně pomůcek: například loutky s jejichž pomocí může dítě vyjádřit, jak prožívá běžné denní situace, nebo různé relaxační pomůcky uvolňující stres.

Pomozte desítkám pěstounských rodin

Markéta už terapiemi prochází. Učí se v nich vztahům a individuální práci s emocemi. Nyní je pro dívku zásadní pokračovat. Terapie je pro ni i pro celou její pěstounskou rodinu velmi potřebná. A také velmi nákladná. Pokud by se terapeutický proces přerušil, znamenalo by to pro rodinu velkou ránu. Trpěla by nejen Markéta, ale i její blízcí. Zklidnění Markéty není při jejím aktuálním psychickém stavu bez terapeutické asistence reálné. Podpořte Markétu – a nejen ji. Desítky dalších pěstounských rodin také potřebují pomoc terapeutů.

Články

kategorie

16/12/2024

datum publikace

Adam Šůra

autor článku

0

minut čtení

Nejnovější články

Načítání příspěvků...